TERAPIA INDYWIDUALNA
Jestem psychologiem, któremu zależy przede wszystkim żeby pomóc Ci jak najskuteczniej, dlatego w swojej pracy stosuję terapię integracyjną. Pozwala mi to łączyć różne elementy konkretnych terapii, po to żeby mieć możliwość jak najlepszej pomocy. Kluczową zaletą terapii integracyjnej jest jej elastyczność i skupienie się na kliencie holistycznie w znaczeniu psychologicznym. Integracja różnych podejść oznacza, że terapia może być dostosowana do różnych potrzeb i problemów. Pomaga rozwiązać napotykane trudności w sposób otwarty, nietuzinkowy i skuteczny. Wszystkie stosowane przeze mnie techniki są dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i trudności. Podejście integracyjne uwzględnia Twoją osobowość i potrzeby – integruje systemy odczuwania, zachowania, myślenia i fizjologiczne. Uwzględnia społeczność, w której funkcjonujesz i duchowość. Zajmuję się nie tylko tym, co działa, ale także tym, dlaczego to działa – dostosowując terapię do Ciebie, a nie Ciebie do terapii.
Sposób mojej pracy pozwala wejść w głąb siebie, skupiając się na tym co dzieje się tu i teraz w połączeniu z Twoją przeszłością, wzorcami poznawczymi, czy też uwarunkowaniami społeczno-rodzinnymi. Pracujemy cały czas razem. Jestem cały czas obok i daję Ci wsparcie.
Często jest tak, że kiedy zaczynamy się spotykać chcesz zmienić niektóre ze swoich zachowań. Pomogę Ci wówczas poprawić funkcjonowanie behawioralne i zredukujemy niechciane objawy. Może to obejmować zastosowanie technik poznawczo-behawioralnych, aby pomóc Ci w ustanowieniu pewnej kontroli nad Twoim funkcjonowaniem, zanim przejdziemy do następnego etapu terapii (tj. pracy nad poprawą i uzyskaniem wglądu w zachowania, emocje i Twoje myśli). Na tym etapie będę stosować np. techniki psychodynamiczne, psychoanalityczne takie jak np. przywoływanie doświadczeń z dzieciństwa i ich interpretacja. Niekiedy moi klienci nie chcą nic zmieniać w swoim zachowaniu ale mają trudność w pogodzeniu się z np. trudnym okresem dzieciństwa i dorastania. Wówczas nie zmieniamy obszaru behawioralnego ale skupiamy się na analizowaniu przeszłości i nadaniu jej właściwego dla niej miejsca. Bywa i tak, że masz ochotę zwyczajnie się doradzić, być wysłuchanym, porozmawiać w pełnej zaufania atmosferze. Wówczas dam Ci mądre, łagodne i delikatne wsparcie. Jako dobry słuchacz, w trakcie spotkania jesteś dla mnie najważniejszy i poświecę Ci całą uwagę. Oczywiście każdy z etapów terapii możesz w odpowiednim dla siebie momencie przerwać. Wówczas pomogę Ci radzić sobie bez naszych spotkań.
Pamiętaj…ja nigdy nie osądzam, nawiązuję relację opartą na współpracy. Angażuje się w uważne słuchanie bez założeń, które mogą zakłócić zrozumienie. Dzięki temu pomagam Ci odkryć i rozpoznać wzorce zachowań, które wymagają zmiany i wyznaczenia nowych celów.
Ze względu na dogłębną eksplorację problemów i wyznaczanie celów, psychoterapia integracyjna wymaga zazwyczaj znacznego nakładu czasu z Twojej strony. Jest dla osób, które chcą poznać siebie, zrozumieć swój sposób postępowania, przekonania i dokonać zmian w swoim życiu. Czas trwania terapii zależy od klienta, ustalonych celów terapeutycznych oraz rodzaju poruszanych problemów.
Kto może skorzystać z terapii?
Z terapii może skorzystać każdy, kto czuje taką potrzebę. Jest ona praktykowana w leczeniu różnorakich zaburzeń takich jak:
- zaburzenia nastroju
- poczucie osamotnienia
- zaburzenia lękowe
- depresja
- zaburzenia osobowości
- zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia, otyłość) - zwłaszcza jeśli objawy są dotkliwe i mocno utrudniające codzienne życie.
Terapia może być także pomocna w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi i społecznymi, takimi jak:
- niska samoocena
- utrata sensu życia
- poczucie bezradności
- doświadczanie konfliktów w rodzinie czy miejscu pracy
- doświadczanie niepowodzeń
- żałoba
- oraz wiele innych problemów.