Blog
Nici PDO

Nici PDO (Polidioksanon)

26.11.2023

PDO jest skrótem od polidioksanonu. Jest to syntetyczne włókno pierwotnie stosowane jako materiał szewny w urologii, okulistyce czy ginekologii.

Implantowane nici ulegają stopniowemu rozpuszczeniu indukując tym samy syntezę nowego kolagenu i powstania "stelażu kolagenowego" w miejscu implantacji.

Dzięki powstałemu rusztowaniu kolegenowemu możemy uzyskać efekt rewitalizacji, ujędrnienia, wypełnienia zmarszczek oraz liftingu skóry.

Procedura zabiegowa polega na nałożeniu maści znieczulającej, a następnie implantacji nici w ściśle określone miejsce (obszar wymagający stymulacji). Zabieg jest praktycznie bezbolesny i trwa około godziny.

Pierwsze efekty zabiegowe są widoczne po około miesiącu i narastają do 6 miesięcy po zabiegu. Całościowe nowo wytworzone rusztowanie kolagenowe utrzymuję się do 2 lat.

Zabieg nićmi PDO jest bardzo mało inwazyjnym zabiegiem i tak naprawdę jedynymi przeciwwskazaniami do jego wykonania są:

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • zaburzenia krzepnięcia
  • choroby autoimmunologiczne
  • oraz nowotwory

Idealnym połączeniem zabiegu z wykorzystaniem nici będzie wzbogacenie go o mezoterapię igłową osoczem bogatopłytkowym lub preparatem na bazie nieusieciowanego kwasu hialuronowego i witamin. Wspomniane wyżej preparaty można również umieścić w skórze poprzez podaż bezpośrednio do implantowanej nitki przez co uzyskamy skumulowany efekt zabiegowy.

Jednym z najbardziej stymulujących połączeń z nićmi PDO będzie wzbogacenie procedury o fibrynę bogatopłytkową. Fibrynę podajmy w miejsce implantacji nici, przez co uzyskujemy wzmożone napięcie, elastyczność skóry oraz znaczną niwelacje zmarszczek i zmniejszenie wiotkości skóry.

Zabieg nićmi jest odpowiedni dla kobiet w każdym wieku, ponieważ ilość nici oraz metoda podaży są indywidualnie dobierane dla każdego pacjenta.

Autor
lek. dent Julia Rogowska-Patryn
Lekarz z zakresu medycyny estetycznej