Blog
krioterapia ręki

Krioterapia - leczenie zimnem

18.03.2023

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego leczy się zimnem? Dla kogo i kiedy jest dedykowana rehabilitacja z zastosowaniem krioterapii?

Krioterapia jest jednym z elementów fizykoterapii. Jest to zabieg rehabilitacyjny polegający na leczeniu zimnem. Miejscowe oziębienie tkanek rozpoczyna adaptacyjną reakcję organizmu, która w pierwszej fazie polega na blednięciu. Naczynia krwionośne się kurczą, zmniejszając przepływ krwi, ponadto zwiększa się napięcie mięśni oraz zmniejsza przewodnictwo nerwowe, dzięki czemu otrzymujemy efekt przeciwbólowy. Po chwili następuje etap przekrwienny, przy którym naczynia krwionośne się rozszerzają i skóra staje się lekko zaczerwieniona. Wcześniejsze zwiększone napięcie mięśni się zmniejsza, mięsień się rozluźnia. Zmniejszenie bądź nawet zniesienie bólu jest bardzo istotnym elementem terapii. Rehabilitacja z użyciem krioterapii jest często stosowana po różnego rodzaju kontuzjach i stanach przeciążeniowych.

Krioterapia jest nieoceniona w leczeniu:

  • stanów zapalnych
  • obrzęków tkanek miękkich
  • dyskopatii
  • zmian zwyrodnieniowych stawów oraz kręgosłupa
  • stanów pourazowych
  • zmian wynikających z przeciążeń narządów ruchu

Pacjent, u którego stosujemy zabieg krioterapii musi się odpowiednio przygotować. Istotne jest dokładne umycie skóry w miejscu, które będzie poddane działaniu schłodzonego gazu, a następnie jego osuszenie. Do przeprowadzenia krioterapii miejscowej stosuje się specjalne urządzenie zakończone specjalną rurką.  Za jej pomocą wykonywane są nawiewy schłodzonych gazów, w tym głównie ciekłego azotu. W naszych Gabinetach stosujemy aparat do kriopolizy ze schłodzonym azotem do -160 stopni. Fizjoterapeuta wykonuje okrężne ruchy nad miejscem poddanym zabiegowi. Taki zabieg trwa zazwyczaj od kilkudziesięciu sekund do maksymalnie 30 minut. Dla uzyskania odpowiednich rezultatów zaleca się zastosowanie serii zabiegów.

Leczenie zimnem obniża temperaturę głębiej położonych tkanek i zmniejsza średnicę naczyń krwionośnych umieszczonych w naskórku. Efektem jest zniwelowanie dolegliwości bólowych.

KRIOTERAPIA to także metoda leczenia sztywności i bólu. Zabieg ten ponadto świetnie się sprawdza w reumatoidalnym zapaleniu stawów, obrzękach limfatycznych, zapaleniach skóry i alergiach. Również rehabilitacja po kontuzji bardzo często zawiera w sobie elementy krioterapii.

krioterapia ręki

Krioterapia jest szczególnie przydatna w leczeniu bólu, który powstał pod wpływem podrażnienia pojedynczych nerwów. Może zatem zostać zalecona w przypadku pośladkowego zespołu uciskowego, podrażnienia nerwów między żebrami czy nerwiaka podbrzusza.

Na krioterapię miejscową kierowani są pacjenci, którzy borykają się ze stanami pourazowymi, po przeciążeniowymi, bólami kręgosłupa czy zapaleniem ścięgien.

Inne wskazania do tego zabiegu to także: przewlekła choroba stawów i chrząstek stawowych, rwa kulszowa, obrzęk limfatyczny oraz profilaktyka przeciwodleżynowa.

Niestety nie wszyscy mogą korzystać z krioterapii. Do przeciwwskazań należą m.in. stany gorączkowe czy odmrożenia. Osoby z chorobą wieńcową czy też nieleczonym nadciśnieniem również powinny unikać tego zabiegu. Istotnym przeciwwskazaniem jest też niedokrwistość i immunosupresja (hamowanie procesu wytwarzania przeciwciał i komórek odpornościowych) oraz nowotwory.

W Gabinetach Rogowska zabieg krioterapii znajduje się w obszarze zabiegów z fizykoterapii. Może być wykonywany jako zabieg odrębny oraz jako uzupełnienie terapii indywidualnej.

Autor
Mgr Fizjoterapii
Daria Jagiełło