Blog
masaż blog

Jaki masaż wybrać?

29.03.2023

Jaki masaż mam dla siebie wybrać?

Czując ból, czy to pleców, szyi lub ból po treningu, większość z nas pomyśli „ przydałby mi się masaż”. Jednak jaki masaż wybrać? Wybrać masaż pleców, czy całego ciała? Wchodząc na strony klinik i gabinetów, często znajdziemy bogatą w różne rodzaje masaży ofertę. Następnie po przeczytaniu krótkiego opisu, decydujemy się na ten jeden, który wydaje się, że odpowiada naszym potrzebom i objawom. Jednak po wizycie nie odczuwamy pełnej satysfakcji. Może czujemy się rozluźnieni, ale nie tam, gdzie były dolegliwości. Zdarzyła się wam taka sytuacja?

Drodzy pacjenci przed pierwszą wizytą nie musicie decydować się na określony masaż, który zostanie wykonany w gabinecie. Zachęcamy was do umówienia bezpłatnej wstępnej konsultacji, na której fizjoterapeuta po przeprowadzeniu wywiadu i badania doradzi wam, czy wystarczy sam masaż, wybrać jego rodzaj, czy może potrzebna będzie terapia indywidualna.

Rehabilitacja jest procesem, w którym fizjoterapeuci łączą wiele metod. Często składa się z ćwiczeń, technik terapii manualnej, igłoterapii i fizykoterapii. Sam masaż w większości przypadków może nie wystarczyć, kiedy umawiamy się na niego, aby wyleczyć nasze dolegliwości bólowe i wzmożone napięcia. Stanowi jednak świetne uzupełnienie procesu rehabilitacji. Wstępna konsultacja jest bardzo ważna, aby zgłębić problem, z którym przychodzi pacjent i aby zastosować holistyczne i kompleksowe leczenie.

Rodzaje masażu

Aby jednak zaznajomić Was z technikami jakimi pracujemy, postanowiliśmy po które opowiedzieć o tym jakie masaże stosują nasi terapeuci oraz jakie są ich efekty i zalety. W naszym gabinecie spotkacie się z następującymi masażami: klasycznym, relaksacyjnym, sportowym, limfatycznym manualnym i limfatycznym mechanicznym (BOA), bańką chińską, gorącymi kamieniami, tkanek głębokich, powięziowym  i leczniczym. Poniżej pokrótce przedstawię, czym one się różnią.

Masaż klasyczny 

Jest metodą leczenia fizykalnego, polegającą na mechanicznym drażnieniu tkanek miękkich. Może być wykonywany za pomocą tylko rąk terapeuty lub z użyciem przyrządów. Składa się z podstawowych technik: głaskania, rozcierania, oklepywania, ugniatania i wibracji. Powoduje poprawę krążenia krwi i pracy serca. Działa relaksacyjnie i uspokajająco. Dodatkowo rozluźnia mięśnie oraz powoduje ujędrnienie i uelastycznienie skóry.

Masaż sportowy

To masaż klasyczny ręczny, jego siła jest dostosowana do reaktywności sportowca oraz charakteru uprawianej dyscypliny. Pełni funkcję rozgrzewającą, regenerującą i leczniczą. Ma na celu wspomaganie osiągnięcia możliwie najlepszych wyników w zawodach oraz przeciwdziałać urazom

Drenaż limfatyczny manualny i mechaniczny

Ma za zadanie usprawnić przepływ limfy poprzez zastosowanie określonych technik o działaniu przepychającym. Jego główne zalety to: przeciwdziałanie i likwidacja obrzęków, a także przyspieszenie usunięcia z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Drenaż limfatyczny manualny jest wykonywany ręcznie, natomiast drenaż limfatyczny mechaniczny, inaczej  zwany presoterapią wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia. Urządzenie to zaopatrzone jest w specjalne rękawy na nogi i ręce, w które wtłacza powietrze. W rękawach są komory, które poprzez zmiany ich wypełnienia  powodują ucisk na kończyny, co umożliwia przepchnięcie limfy. Presoterapia oprócz właściwości leczniczych takich jak redukcja żylaków i zmniejszenie obrzęków, wywołuje również skutki estetyczne. Pomaga zredukować cellulit, wspomaga odchudzanie i zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie, ujędrnia zwiotczenia skóry.

Masaż tkanek głębokich

To forma masażu której celem jest przywrócenie równowagi w głębszych warstwach tkanek miękkich. Likwiduje napięcia i restrykcje w układzie mięśniowo-powięziowym. Jest to masaż mocniejszy w którym terapeuta wykorzystuje nie tylko dłonie i place, ale także kostki, pięści, łokcie i przedramiona w celu zniwelowania zaburzeń w danej strukturze.

Masaż powięziowy- to rodzaj masażu obejmujący rozciąganie i masaż tkanek łącznych oraz powięzi. Terapeuta likwiduje obszary napięć w tkankach, rozciągając je i rozgrzewając. Wykonywany jest do momentu zmiany napięcia w tkankach.

Masaż leczniczy

To tak właściwie wszystkie powyżej opisane masaże. Jest masażem wykonywanym w celu zlikwidowania określonych dolegliwości. Nie ma na celu relaksacji, czy poprawy wyglądu estetycznego. Terapeuta w trakcie jego wykonywania wykorzystuje różne techniki z powyżej opisanych masaży.

Masaż relaksacyjny

Jego celem jest poprawa stanu psychosomatycznego. Odpręża nie tylko ciało, ale także umysł. Niweluje skutki stresu i zmęczenia. Od masażu klasycznego różni się tym, że nie zawiera energicznych technik jak: rozcieranie poprzeczne, oklepywanie i wibracja. Często stosuje się w nim olejki o właściwościach relaksacyjnych. Podczas trwania zabiegu należy zadbać o atmosferę sprzyjającą relaksacji.

Masaż bańką chińską

Jest to masaż podciśnieniowy z wykorzystaniem tradycyjnej szklanej bańki lub nowoczesnej gumowej. Wywołuje zassanie skóry i tkanek leżących poniżej, co skutkuje przekrwieniem i drobnym obrzękiem oraz wynaczyniem tkanek. Może być stosowany w celach leczniczych lub estetycznych jak: ujędrnienie skóry, czy niwelacja cellulitu.

Masaż gorącymi kamieniami

Kamienie stosowane w zabiegu mogą być bazaltowe lub marmurowe. Ciepło z kamieni powoduje rozluźnienie mięśni, niweluje napięcia oraz relaksuje. Może być połączony z aromaterapią i akupresurą.

Oto nasza oferta drodzy pacjenci. Jeśli macie ochotę się zrelaksować lub poprawić walory estetyczne waszej skóry, zapraszamy na jeden z zabiegów opisanych powyżej. Natomiast jeśli czujecie przewlekły lub ostry ból i napięcie, zalecamy skorzystanie najpierw z bezpłatnej konsultacji, na której nasi wykwalifikowani specjaliści ustalą wam program rehabilitacji.

Nie zapominajcie również, że ważne jest żeby zabiegi na Waszym ciele zawsze były wykonywane przez odpowiednio przygotowany do tego personel medyczny.

 

 

Autor

Mgr fizjoterapii

Katarzyna Olszewska