Garb szyjny - wdowi garb co to takiego?
Garb szyjny (wdowi garb)
Wdowi garb (inaczej określany jako bawoli kark, garb szyjny lub garb tłuszczowy) to deformacja pojawiająca się w dolnej części kręgosłupa szyjnego, która uwidacznia się w formie wypukłości poniżej karku, zbudowanej z tkanki tłuszczowej.
Wdowi garb kojarzy nam się przede wszystkim z osobami starszymi, niestety problem ten coraz częściej dotyka ludzi młodych oraz dzieci. Długie siedzenie w nieprawidłowej pozycji przed komputerem czy smartfonem - to główna przyczyna tego schorzenia. Jest to częsty problem rehabilitacyjny z jakim zgłaszają się pacjenci.
Zatem czym jest wdowi garb? Jakie są jego przyczyny, objawy? Czy można i jak go wyleczyć?
Czym jest garb szyjny – wdowi garb?
Wdowi garb jest wadą postawy występującą zarówno u kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Czy dotyka również dzieci? Niestety tak, jest to spowodowane długim przesiadywaniem przed ekranem komputerów. Wdowi garb charakteryzuje się obecnością zgrubienia, przypomina sporej wielkości kulę (wielkości kajzerki). Deformacja jest spowodowana nagromadzeniem tkanki tłuszczowej u podstawy karku. To nie tylko wada estetyczna ale również zdrowotna. Jeśli zauważysz u siebie ten problem koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą w celu dobrania odpowiedniej terapii i zatrzymania pogłębiania procesu.
Do objawów towarzyszących wdowiemu garbowi zaliczamy:
- ból i uczucie sztywności w okolicy karku, szyi i ramion,
- tkliwa skóra w okolicy przejścia szyjno-piersiowego,
- osłabienie siły mięśniowej,
- ból między łopatkami,
- problem z pełnym, głębokim wdechem,
- mrowienia, drętwienia dłoni lub poszczególnych palców,
- szumy uszne,
- bóle i zawroty głowy o różnej intensywności,
- bruksizm,
Jakie są przyczyny garbu szyjnego?
Wyróżniamy kilka przyczyn, które wpływają na powstanie garbu szyjnego:
- zła postawa ciała: jest to najczęstsza przyczyna wdowiego garbu. Wielogodzinne spędzanie czasu w pozycji siedzącej przy komputerze, lub w pochylonej pozycji nad ekranem smartfonów,
- przewlekła osteoporoza,
- przewlekły stres: podczas sytuacji stresowych, zdenerwowania w naszym organizmie wydziela się hormon - kortyzol. Jego nadmierny poziom przyczynia się do powstawania wdowiego garbu.
Czy wdowi garb można wyleczyć?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy wdowi garb można wyleczyć. Tak, wdowi garb można wyleczyć, musimy jednak być niezwykle zdyscyplinowani i bardzo cierpliwi, bowiem zniwelowanie tego problemu bywa dość czasochłonne. Garb na szyi można zlikwidować za pomocą odpowiednich zabiegów, rehabilitacji oraz ćwiczeń. Wdowi garb leczy się także masażami fizjoterapeutycznymi. W sklepach medycznych zakupić można również poduszkę ortopedyczną, która znacznie poprawia jakość snu u pacjentów. Niezwykle pomocna w leczeniu tej przypadłości okazuje się także orteza na wdowi garb.
Profilaktyka i leczenie wdowiego garbu.
Osoby z pierwszymi objawami schorzenia lub mające predyspozycje do jego wystąpienia powinny zadbać o wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała. Profilaktyka sprowadza się przede wszystkim do:
- ergonomii warunków pracy,
- regularnych ćwiczeń na garbienie,
- systematycznego ruchu,
- utrzymywania prawidłowej postawy,
- dobrze dobranych okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych u osób z problemami wzroku,
- spania na plecach na płaskiej poduszce.
Samo leczenie garbu na karku uzależnione jest przede wszystkim od podstawowej przyczyny problemu. Dlatego też przed rozpoczęciem terapii zawsze należy zgłosić się do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty, którzy są w stanie odpowiednio dobrać plan rehabilitacji.
Leczenie garbu szyjnego - wdowiego garbu
Wdowi garb to choroba, która powstawała latami, dlatego nie wystarczy jedna czy dwie terapie u fizjoterapeuty, żeby się jej pozbyć lub zminimalizować. Leczenie rozpoczynamy od wdrożenia odpowiedniej rehabilitacji (w przypadku przyczyny jaką jest nieprawidłowa postawa, osteoporoza) lub wizyty u psychologa (w przypadku, kiedy główną przyczyną jest czynnik stresowy). Fizjoterapia może pomóc w następujący sposób:
- prawidłowa edukacja: jest bardzo ważna, ponieważ osoba z wdowim garbem zostanie przeszkolona w jaki sposób wykonywać czynności dnia codziennego, aby nie pogłębiać swojej wady,
- terapia manualna, pinoterapia, igłoterapia: wpływają na zmniejszenie napięcia mięśni, zmniejszenie bólu, pobudzenie krążenia krwi, redukcji stresu,
- poizometryczna relaksacja mięśni, która polega na rozciąganiu mięśni poprzez ich naprzemienne napinanie oraz rozluźnianie,
- kinesiotaping: kolorowe plastry stabilizują kręgosłup w odcinku szyjnym oraz piersiowym. Redukują napięcie mięśniowe w okolicy karku, zmniejszają ból oraz uczucie sztywności,
- masaż: doskonale sprawdzi się w przypadku zbyt dużego napięcia mięśni w okolicy karku, przywróci ruchomość kręgosłupa, zwiększy mobilność, zmniejszy dolegliwości, rozciągnie przykurczone mięśnie oraz usunie dolegliwości bólowe,
- dobranie odpowiedniej poduszki do spania: pomoże ustabilizować kręgosłup szyjny podczas snu,
- indywidualne ćwiczenia: fizjoterapeuta dobierze ćwiczenia zależnie od stanu zaawansowania wdowiego garbu. Ważna jest tutaj systematyczność w ich wykonywaniu, ponieważ ćwiczenia nastawione są przede wszystkim na rozluźnienie, rozciąganie, wzmocnienie mięśni oraz korektę postawy ciała.
Podsumowując
Wdowi garb jest chorobą XXI wieku, która dotyka coraz więcej osób w każdym wieku. Fizjoterapia jest bardzo skuteczna, usuwa ból, napięcie mięśni oraz niweluje garb szyjny. Pamiętaj o systematyczności i konsekwencji.
Autor
Mgr fizjoterapii
Inna Denysenko