Blog
ostroga piętowa

Fala uderzeniowa w leczeniu ostrogi piętowej

17.05.2023

Fala uderzeniowa w leczeniu ostrogi piętowej

Kiedy ból pięt jest bardzo dokuczliwy i ogranicza lub uniemożliwia chodzenie, przyczyną mogą być ostrogi piętowe.  Początkowo powodują ból tylko podczas chodzenia, a wraz z rozwojem zwyrodnień potrafią dokuczać w czasie siedzenia, a nawet w nocy.
U większości pacjentów w leczeniu ostrogi piętowej skuteczna okazuje się farmakoterapia w postaci tabletek, maści lub plastrów, jednak najefektywniejszą formą terapii jest obecnie zastosowanie fali uderzeniowej. Zabieg ten polega na zmniejszeniu dolegliwości bólowych poprzez stymulację krążenia krwi i metabolizmu, a w efekcie zmniejszenie napięcia mięśni. Aplikacja fal powoduje również zwiększoną produkcję kolagenu. Aby ostrogi piętowe nie przysparzały bólu, potrzebne jest wykonanie serii 4-8 zabiegów, zależnie od postępów w leczeniu, z przerwą 5-10 dni pomiędzy seriami.

Najczęstsze przyczyny powstawania ostrogi piętowej:

  • niewłaściwie dobrane obuwie, zwłaszcza na wysokim obcasie lub z twardym zapiętkiem,
  • uprawianie intensywnych, obciążających stopy sportów, np. biegania
  • nadwaga lub otyłość,
  • płaskostopie.

Sposobem na rozpoznanie schorzenia jest wykonanie zdjęcia RTG stopy. Ostrogi piętowe będą widoczne w postaci charakterystycznej ostrej zmiany kostnej. Konieczny jest również wywiad lekarski, który wykluczy inne schorzenia, np. stłuczenie kości piętowej lub zapalenie ścięgna.

Fala uderzeniowa - jak działa?

Wysoka skuteczność fali uderzeniowej wynika z przyczynowego charakteru jej działania. Specjalna głowica urządzenia wprowadza do tkanek fale akustyczne, które rozbijają złogi łącznotkankowe i stymulują przebudowę rozcięgna. Poprawia się również ukrwienie rozcięgna i jego elastyczność. Odporność na obciążenia mechaniczne rozcięgna wzrasta. Dzięki temu, że działamy na przyczynę, a nie na skutek schorzenia, ból pięty zostaje skutecznie zniwelowany. Jednocześnie terapia falą uderzeniową jest bezpieczna i nieinwazyjna – terapeuta dostosowuje parametry działania urządzenia indywidualnie do każdego przypadku.
Nie zwlekaj z pójściem do specjalisty!
Ostroga piętowa jest bolesnym i bardzo uciążliwym schorzeniem dla każdego pacjenta dotkniętego tą chorobą. Warto więc nie zwlekać z udaniem się do specjalisty w momencie pojawienia się pierwszych dolegliwości bólowych w okolicach pięty, które występują systematycznie lub utrzymują się przez dłuższy czas. Im wcześniej zostaną rozpoznane tym szybciej pacjent podejmie leczenie, co zwiększa szanse na powrót do pełnej sprawności.
Holistyczne podejście do problemu
Warto jednak zauważyć, że ostroga piętowa jest skutkiem zaburzonej równowagi mięśniowej. Między innymi jest wynikiem skrócenia mięśni przyczepiających się po tylnej stronie ciała. Zatem leczenie powinno obejmować nie sam skutek tego braku równowagi – czyli istniejącą ostrogę piętową, ale być również nastawione na eliminowanie przyczyny, czyli stretching, techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego, masaż głęboki tkanek w obrębie podeszwowej strony stopy, podudzia i uda, a nawet w obrębie grzbietu.
Jeśli próbowałeś już wielu metod leczenia ostróg piętowych i okazały się one nieskuteczne, zapytaj u nas o terapię falą uderzeniową.

Autor

Mgr Fizjoterapii

Inna Denysenko