Blog
rwa kulszowa

Czy ból pleców to początek rwy kulszowej?

02.07.2023

Czy ból pleców to początek rwy kulszowej?

Przyczyn bólów pleców może być wiele, są to m.in.: dyskopatia, zwyrodnienia stawów kręgosłupa, przeciążenia spowodowane pracą lub sportem, choroby zapalne jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa lub choroby metaboliczne jak osteoporoza. Aby zakwalifikować objawy związane z bólem pleców, jako rwę kulszową muszą zostać spełnione określone kryteria. W niniejszym artykule dowiesz się, kiedy twoje problemy mogą świadczyć o tym, że są one związane z rwą kulszową oraz jakie są najskuteczniejsze metody działania w okresie rwy kulszowej. Poznasz także sposoby na zapobieganie temu schorzeniu. Jeśli podejrzewasz u siebie rwę kulszową lub inną poważną chorobę skontaktuj się z lekarzem lub fizjoterapeutom.

Kto jest narażony na rwę kulszową?

Głównymi narażonymi są osoby praktykujące siedzący tryb życia, czyli osoby, które podczas swojej pracy przebywają kilka godzin w pozycji siedzącej oraz takie, które w wolnej chwili nie uprawiają aktywności fizycznej. Innymi czynnikami ryzyka są: otyłość, płeć kobieca, zawody w których wykonuje się dużo skręceń i zgięć pleców, oraz w których konieczne jest przenoszenie ciężkich przedmiotów. Aby zapobiegać atakom rwy kulszowej ważne jest, aby pamiętać o prawidłowej postawie podczas wykonywania pracy siedzącej oraz poprawnym podnoszeniu ciężkich przedmiotów. W zapobieganiu ważna też jest praca nad wzmacnianiem mięśni CORE, które zapewniają stabilizację odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Należy też wdrożyć aktywność fizyczną, która oprócz poprawy wydolności i ogólnego zdrowia pacjenta, będzie dawać satysfakcję psychiczną.

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to ból promieniujący od pleców do pośladka, przez tył uda i łydkę. Może dochodzić do stopy i kończyć się na dużym palcu stopy. Zdarza się, że promieniowanie może dotyczyć obu nóg. Rwa kulszowa często jest spowodowana przepukliną dysku lędźwiowego, która uciska korzeń nerwowy. Inne przyczyny to: kręgozmyk, zwężenie otworu kręgowego np. przez wyrośla kostne lub nowotwór, które również powodują ucisk na korzeń nerwu, wypłaszczenie lordozy lędźwiowej oraz zespół mięśnia gruszkowatego. W wyniku ucisku dochodzi do aktywacji procesów zapalnych i immunologicznych, które powodują ból na przebiegu nerwu kulszowego. Rwa kulszowa może rozwinąć się nagle, podczas wykonywanej aktywności fizycznej, lub stopniowo.

Objawy Rwy kulszowej.

Rwa kulszowa to nie tylko promieniujący ból wzdłuż nogi. Innymi objawami odczuwanymi przez pacjenta są: ból mocniejszy w nodze niż w plecach, parestezje (mrowienia, kłucie, drętwienie, zmiany temperatury w obrębie miejsca dolegliwości – wyraźniejsze odczucie ciepła lub zimna), utrata, bądź zmniejszone czucie i osłabienie siły mięśni. Objawy mogą nasilać się podczas kaszlu lub kichania.

Leczenie

Pierwsze 6-8 tygodni wymaga leczenia zachowawczego. Po tym czasie, lub gdy występują zaburzenia czynności zwieraczy, wykonuje się leczenie operacyjne. W tym artykule nie będę omawiać tego typu postępowania.

Leczenie zachowawcze opiera się na:

  • Ćwiczeniach dobranych indywidualnie do możliwości pacjenta oraz do poziomu nasilenia objawów. Ćwiczenia skupiają się na poprawie kontroli motoryki, mobilizacji nerwów oraz wzmacnianiu osłabionych struktur, a także rozluźnianiu tych z większym napięciem w obrębie pleców, pośladków i nóg.
  • Terapii manualnej mającej na celu rozluźnienie spiętych struktur, neuromobilizacji nerwów, oraz poprawę przekrwienia i odżywienia tkanek. Terapia manualna stanowi uzupełnienie ćwiczeń.
  • Leki polecane w uśmierzeniu bólu to niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol lub kortykosteroidy.

Po zakończonym procesie fizjoterapii i ustąpieniu objawów, ważne jest, aby pacjent nie powrócił do złych nawyków. Należy stale pracować i pamiętać o: prawidłowej postawie podczas pracy przy komputerze, poprawnym podnoszeniu ciężkich przedmiotów, oraz o aktywności fizycznej, która daje przyjemność.

Jeśli podejrzewasz u siebie rwę kulszową lub odczuwasz inne dolegliwości  i ból zapraszamy na wizytę do naszych specjalistów, którzy dobiorą ci program rehabilitacji oraz pomogą w pracy nad prawidłowymi nawykami.

Mgr Fizjoterapii

Katarzyna Olszewska