Blog
nadgarstek

Ból nadgarstka - Cieśń nadgarstka, jak sobie pomóc?

13.05.2023

Co to jest cieśń nadgarstka?

Od jakiegoś czasu towarzyszy ci ból w okolicach dłoni? Na co dzień pracujesz przy komputerze i wiele godzin spędzasz, trzymając myszkę? Być może cierpisz na cieśń nadgarstka. Sprawdź, co to takiego i jak sobie radzić z tego typu dolegliwościami?

Zespół cieśni nadgarstka: co to jest?

Jednostka chorobowa zwana zespołem cieśni nadgarstka powstaje w wyniku  ucisku nerwu pośrodkowego, biegnącego w kanale nadgarstka, który utworzony jest między kośćmi a więzadłem poprzecznym.

Najczęściej niepokojące objawy towarzyszą ręce dominującej. Jeżeli np. jesteś praworęczny, to właśnie tą ręką wykonujesz więcej czynności i jest ona bardziej narażona na pojawienie się dolegliwości, którymi charakteryzuje się cieśń nadgarstka.

Głównym powodem dolegliwości jest stałe wykonywanie powtarzalnych ruchów nadgarstka, na które są narażone osoby piszące na klawiaturze lub pracujące przy taśmie produkcyjnej. Z tego względu cieśń nadgarstka, jako choroba zawodowa najczęściej dotyka pracowników biurowych. Na ból są również narażeni sportowcy oraz osoby jeżdżące na rowerze np. kurierzy czy dostawcy jedzenia.

Cieśń nadgarstka - objawy:

Jeżeli odczuwasz “prądy” w dłoni lub sztywność palców to nie lekceważ objawów i zgłoś się do ortopedy lub fizjoterapeuty, w celu poprawnej diagnozy. Kolejnym wskaźnikiem choroby jest osłabienie chwytu i wypadanie przedmiotów z ręki oraz ból promieniujący od palców do ramion.

Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy związane z zespołem cieśni nadgarstka, należy:

  • przeznaczać więcej czasu na odpoczynek palców, rąk i nadgarstków;
  • stosować niesteroidowe maści przeciwzapalne na obrzęki występujące w obrębie nadgarstków;
  • stosować zimne okłady na nadgarstek;
  • zakładać na noc dostępne w aptekach usztywniacze na nadgarstek;
  • wykonywać ćwiczenia, które poprawią siłę i ruchomość w rękach i nadgarstkach;
  • wypróbować zabiegi akupunktury ( suche igłowanie)lub akupresura.

 

Zespół cieśni nadgarstka – profilaktyka

Zespół cieśni nadgarstka (zwłaszcza nieleczony lub niepoprawnie leczony) może przerodzić się w bardzo poważną patologię, wymagającą leczenia operacyjnego i długiej rehabilitacji.

Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak więc powinna wyglądać profilaktyka ?

Kluczowe znaczenie ma prawidłowa postawa podczas pracy.

Fotel do pracy przy biurku powinien być dopasowany do Twojego wzrostu oraz budowy anatomicznej. Podczas siedzenia kolana powinny być zgięte pod kątem prostym, a plecy wyprostowane. Ważna jest też wysokość biurka. Łokcie powinny być zgięte pod kątem prostym, a ramiona być ustawione wzdłuż tułowia.

Myszka i klawiatura muszą zapewniać dłoniom wygodną pozycję. Zbyt wysoka myszka spowoduje, że podczas pracy dłoń będzie cały czas uniesiona w górę. Należy tego unikać. Dobrym rozwiązaniem jest podkładka z poduszką pod przedramię.

Ekran komputera powinien być ustawiony na takiej pozycji, abyś nie musiał kierować głowy ani do dołu, ani ku górze (górna krawędź monitora na wysokości oczu).

Warto wiedzieć, że zespół cieśni nadgarstka może być spowodowany nie tylko nieprawidłowym ułożeniem dłoni, ale też przedramienia, ramienia i barku. Dlatego tak ważna jest ogólna postawa ciała podczas pracy.

Zadbaj o regularne przerwy! Najlepiej wstawać od biurka co 30-60 minut i przez 5 minut porozciągać się lub wykonać kilka ćwiczeń gimnastycznych. Nie ma nic gorszego dla Twojego aparatu ruchu niż ośmiogodzinne siedzenie przed komputerem bez żadnej przerwy.

Leczenie cieśni nadgarstka.

W leczeniu zespołu cieśni nadgarstka możliwe jest wykorzystanie fizjoterapii, w tym takich metod jak np.:

  • ćwiczenia manualne ręki,
  • ćwiczenia bierne – zginanie dłoniowe nadgarstka,
  • krioterapia,
  • elektrostymulacja punktowa,
  • masaż podwodny wirowy
  • terapia indywidualna

Warto, aby pacjent przyjmował witaminę B6, która zmniejsza ból, hamuje stany zapalne i poprawia krążenie.

Ważne jest także stosowanie się do poniższych zaleceń:

  • Przy wykonywaniu monotonnych czynności dłońmi (np. pracy przy komputerze) należy zrobić kilkuminutową przerwę po każdej godzinie pracy i wykonać kilka ćwiczeń, np. krążenia nadgarstków, zginanie palców, potrząsanie dłońmi; warto też wykonać kilka ćwiczeń rozgrzewających tuż przed rozpoczęciem pracy.
  • Ból nadgarstków można łagodzić okładami z lodu, przykładając go np. przez ściereczkę lub ręcznik.
  • Podczas snu warto umieszczać dłonie wyżej niż resztę ciała, np. na poduszce lub zwiniętym kocu.
  • W miarę możliwości należy dostosować swoje miejsce pracy tak, aby ochronić nadgarstek przed napięciami, np. zaopatrzyć się w ergonomiczne podkładki pod mysz komputerową.

Więcej porad i zaleceń można uzyskać u fizjoterapeuty na bezpłatnej pierwszej konsultacji  w Gabinetach Rogowska .

Zapraszamy:)

 

Autor

Mgr Fizjoterapii

Inna Denysenko