Blog
krem na twarz

Poradnik jak zadbać o swoją skórę na co dzień

06.04.2023

Poradnik jak zadbać o swoją skórę na co dzień

Kilka porad podstawowych

Aby skóra jak najdłużej zachowała promienny i zdrowy wygląd, trzeba się o to zatroszczyć. Zgodnie z naszym hasłem „ZDROWIE NIE PRZYCHODZI SAMO PRZEZ SIĘ, TRZEBA JE STWORZYĆ”,  którego autorem jest M. Delort, robimy wszystko aby stworzyć warunki dla rozwoju naszego organizmu, w zdrowiu oraz poczuciu piękna i dbania o samego siebie. Zdrowy promienny wygląd naszej skóry, zwłaszcza na twarzy to oznaka zdrowia, witalności i i pozytywnej energii. To także nasza codzienna praca, konsekwencja i wiedza, procentujące skórą ładną i zdrową.

Szacuje się, że ok. 98% komórek naszego organizmu jest regularnie zastępowana przez nowe komórki. Np. komórki zewnętrznej warstwy skóry, a także płuc, zastępowane są co kilka tygodni, paznokcie zaś co kilka miesięcy. Jest kilka sposobów, aby nasza skóra twarzy wyglądała zdrowo i ładnie nawet w okresie późnej dorosłości. Nie jest to wcale trudne, wystarczy wdrożyć i stosować, na stałe w formie codziennych rytuałów pewne nawyki.

Co wpływa na wygląd naszej skóry?

Na zdrowy wygląd naszej skóry wpływ ma kilka czynników. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja dostosowana do jej potrzeb, jak również nasza dieta. Dieta bogata w warzywa i owoce, ryby, nabiał, produkty pełnoziarniste, orzechy i dobre tłuszcze roślinne, przyczyni się do poprawy wyglądu Twojej skóry. Troszcząc się o skórę i chcąc cieszyć się jej ładnym wyglądem, powinniśmy działać kompleksowo. Unikać tego, co może jej zaszkodzić i pamiętać o tym, co jest dla niej najlepsze.

W tym miejscu należy również wspomnieć o kluczowej roli odpowiedniego nawodnienia naszego organizmu. Pij minimum 1,5 litra wody dziennie! W codziennej pielęgnacji skóry twarzy należy pamiętać o jej regularnym nawilżaniu zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, pijąc minimum 1,5 litry wody dziennie. Skóra właściwa składa się bowiem w 70% wody, a naskórek – w 15%. Preparaty nawilżające mają pomóc w zrównoważeniu poziomu wody w skórze.

Kolejnym ważnym czynnikiem mającym wpływ na naszą skórę jest stres. Jednym z negatywnych efektów działania stresu na skórę, jest tworzenie się wolnych rodników. Są to komórki, które niszczą m.in. kolagen i elastynę w naszej skórze. Przyczynia się to do mniejszej elastyczności naszej skóry. Stres powoduje również uszkodzenie płaszcza lipidowego skóry i utratę nawilżenia, częste podrażnienia i utratę zdrowego kolorytu. Często stres wręcz deformuje nasze rysy twarzy. Osoby ciągle zestresowane, napięte, smutne mają emocje widoczne na twarzy. Ciągły stan napięcia na twarzy powoduje napinanie pewnych grup mięśni, które predysponują do nieładnego, smutnego wizerunku. Aby to zmienić należy być przede wszystkim optymistycznym i często ćwiczyć uśmiech, ćwiczyć mięśnie twarzy i stosować masaż twarzy. Doskonałym masażem twarzy jest masaż Kobido, który należy do naturalnych liftingów i był stosowany przez kobiety z Japonii i Chin już w około 1500 roku.

Innym istotnym elementem bardzo źle wpływającym na naszą skórę jest promieniowanie UV. Na promieniowanie UV jesteśmy narażeni nie tylko latem, dlatego należy stosować filtry ochronne przez cały rok. Promienie UV podrażniają skórę, niszczą kolagen oraz elastynę. Stosując kremy z filtrami ochronnymi przez cały rok, uchronisz skórę przed podrażnieniami i utratą kolagenu i elastyny.

Jak uchronić skórę przed słońcem:

  1. Stosowanie jak najwyższych filtrów, ponieważ w ten sposób najlepiej zapobiegamy przedwczesnemu starzeniu się skóry.
  2. Podczas opalania należy aplikować krem z filtrem co dwie godziny.
  3. Po wyjściu z wody należy osuszyć skórę ręcznikiem a następnie ponownie nałożyć filtr.
  4. Należy unikać słońca między w godzinach 11-15, ponieważ wtedy promienie słoneczne padają pod najmniej korzystnym kątem.
  5. Należy nosić kapelusz, aby ochronić organizm przed przegrzaniem oraz aby zapobiec przesuszeniu włosów.
  6. Spłukuj słoną wodę po wyjściu z morza i pamiętaj o dokładnym prysznicu po plażowaniu.
  7. W kremach należy szukać składników takich jak witamina E oraz kwas hialuronowy, które silnie odżywią skórę i odbudują jej warstwę ochronną.
  8. Należy pamiętać o maseczkach nawilżających, które w swoim składzie zawierają witaminy C, E, masło shea, kwas hialuronowy, kolagen , elastynę, algi, nagietek, ogórecznik.
  9. Latem należy zrezygnować z zabiegów oraz kosmetyków z wykorzystaniem Retionolu oraz kwasów. Stosowanie takich kremów oraz uczęszczanie na zabiegi, tego typu może doprowadzić do powstania przebarwień.

Codzienna pielęgnacja

Kolejnym bardzo ważnym elementem w dbałości o naszą skórę twarzy jest codzienna pielęgnacja, czyli nasze codzienne rytuały, wykonywane rano i wieczorem w zakresie pielęgnacji.

Oto kilka porad:

- Jeśli codziennie wykonujesz makijaż, postaraj się zmyć go od razu po powrocie do domu. Delikatnie oczyść skórę i pozwól jej oddychać.

- Raz w tygodniu wykonaj relaksujący masaż twarzy i całego ciała i pozwól jej odpocząć od nadmiaru kosmetyków.

- Spróbuj nie nakładać przez jakiś czas kremu do twarzy na noc. Taka pielęgnacja ma wiele zwolenniczek. Pozwala skórze się zregenerować, odprężyć i odpocząć, bez pomocy substancji zawartych w kremie.

Pielęgnacja codzienna

Demakijaż

W przypadku gdy nosimy makijaż lub stosujemy krem z filtrem, oczyszczanie skóry powinno być dwuetapowe. Oznacza to, że powinno składać się z dwóch etapów wykonywanych za pomocą takich kosmetyków jak:

- mleczko lub olejek do demakijażu, bądź płyn micelarny

 następnie

- żel bądź pianka do mycia twarzy.

Takie oczyszczanie twarzy uchroni nas przed zapychaniem skóry i powstawaniem niedoskonałości.

Należy również pamiętać o tym, że po przebudzeniu, skórę należy również umyć, w tym wypadku wystarczająca już będzie pianka do demakijażu.

Stosuj toniki w codziennej pielęgnacji

Nasza skóra potrzebuję tonizowania aby przywrócić jej odpowiednie pH, które wynosi około 5,5. Lekko kwaśny odczyn naszej skóry zapewnia nam ochronę przed bakteriami oraz działa przeciwzapalnie.

Serum

Jest to esencja składników aktywnych, stosujemy w ilości kilku kropel na twarz a następnie czekamy 2 minuty do momentu wchłonięcia, po tym czasie nakładamy krem nawilżający w celu stworzenia płaszcza ochronnego dla naszej skóry

W zależności od potrzeb skórym dobiera się odpowiednie serum np. z witaminą C, kwasem hialuronowym lub innymi składnikami aktywnymi.

Krem nawilżający

Kolejnym etapem, który powinnyśmy wykonać po zastosowaniu serum jest krem nawilżający . Kluczem do sukcesu jest dopasowanie preparatu do indywidualnych potrzeb naszej skóry.

Jeśli nie jesteś pewna jakich składników aktywnych potrzebuję twoja skóra, dobrym rozwiązaniem będzie krem intensywnie nawilżający, ponieważ każdy typ skóry potrzebuję dużego nawilżenia

Posiadaczki cery problematycznej powinny zatroszczyć się o krem zawierający w składzie niacynamid, aloes lub kwas hialuronowy. Cery suche powinny zadbać aby w  ich kosmetykach  znalazło się masło Shea, mocznik czy też gliceryna i uniwersalny kwas hialuronowy. Cery naczynkowe bardzo dobrze znoszą zawartość aceroli, arniki górskiej, czy też witaminy C. Panie z cerą dojrzałą, powinny stosować kremy z retinolem, kolagenem oraz witaminą E.

Dobry krem pod oczy

Skóra pod oczami jest bardzo delikatna dlatego, nie powinniśmy nakładać na nią ciężkich, tłustych kremów, które mogą podrażnić tę wrażliwą okolicę.

W tej okolicy niewielką ilość dedykowanego kremu delikatnie wklepujemy opuszkami palców aby polepszyć krążenie w tym miejscu , co zmniejszy również widoczność ceni  pod oczami.

Maseczki

Raz w tygodniu powinnyśmy o zadbać o nawilżenie i regenerację naszej skóry poprzez zastosowanie  maseczek. Najlepszym rozwiązaniem będą maseczki w płachcie zawierające w swoim składzie wyciągi roślinne, witaminy, ekstrakt z roślin czy też kwas hialuronowy.

maseczka w płachcie

 

Pellingi

Stosuj peelingi - należy stosować peeling enzymatyczny 1-2 razy w tygodniu, zasada jest prosta, zaleca się wsmarowywanie peelingu masażem przez około 5 min stosując typowe ruchy anti-aging ( zawsze w górę twarzy). Nie stosuj peelingu bezpośrednio po opalaniu ani tuż przed nim. Najlepiej wykonaj go wieczorem przed pójściem spać.

Podsumowanie

Tych klika porad pozwali wykształcić niezbędne rytuały, pomocne przy utrzymaniu skóry twarzy w dobrej kondycji. Pamiętajmy, że zadbana ja - to szczęśliwa ja. Dbaj o siebie, nie szukaj wymówek, że nie masz czasu, bo czas organizujemy sobie same. Nie mów, że to wszystko jest drogie i mnie nie stać, ponieważ zakres cenowy preparatów, czy też zabiegów jest bardzo różny. Im wcześniej zaczniesz systematycznie dbać o skórę swojej twarzy, tym więcej pieniędzy wbrew pozorom oszczędzisz. Wyrobienie dobrych nawyków  jest zupełnie bezpłatne, wymaga tylko naszej konsekwencji i  pracowitości. Podejmij to wyzwanie i spraw, żeby Twoja twarz wyglądała zdrowo,  promieniście, optymistycznie i radośnie.

DBAJ O SIEBIE?

INWESTUJ W SIEBIE, TO ZAWSZE SIĘ OPŁACA!

 

Autor
Julia Rogowska-Patryn